Mural inspirowany transportem miejskim powstał na ścianie przy ul. Peowiaków

W dniu wczorajszym (30 września br.) zakończyły się prace nad muralem inspirowanym projektem "Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie", który powstał na ścianie budynku przy ul. Peowiaków. Wydarzenie jest wynikiem współpracy Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie z firmą Maciej Ignaciuk Theem, która do realizacji muralu zaprosiła uznanych artystów z Francji.

Mural wpisuje się w tkankę miejską zaczynając od wykorzystania i włączenia w projekt pozostałości starego muralu, kończąc na nowym projekcie. Mural nawiązuje do zmian technologicznych jakie zachodzą w transporcie zbiorowym oraz integracji mieszkańców ze środkami komunikacji miejskiej i życiem miasta. Artyści przed przystąpieniem do pracy zostali zapoznani z tematyką i zakresem projektu unijnego, otrzymali również wszelkie materiały pomocnicze takie jak zdjęcia lubelskich trolejbusów i autobusów. Dzięki temu przygotowali autorski projekt artystyczny specjalnie na potrzeby tej realizacji, tak by wspierać elementy życia Lublina, które dają możliwość doświadczania tożsamości miasta.

Artyści z Francji - Zoer i Velvet - należą do światowej czołówki streetart-graffiti-muralu. Ich prace można spotkać m.in. w Niemczech, Grecji,  Danii, USA, Meksyku, a styl oscyluje pomiędzy abstrakcją a sztuką figuratywną. Artyści lubią przyglądać się rzeczom powszechnego użytku analizując proces ich produkcji, użytkowania, odzyskiwania, co widać w tematyce ich prac.

Mural jest jednym z elementów promocji projektu „Zintegrowany System Miejskiego transportu Publicznego w Lublinie”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013, Działanie: III.1 Systemy miejskiego transportu zbiorowego.

Kilka słów o artystach:

Zoer
Pogoń za znaczeniem jest centralnym elementem prac Zoera. By lepiej zrozumieć rzeczywistość stara się uchwycić prawdę. Jego prace i wizja świata została ukształtowana jego rysunkami z dzieciństwa. Jako dziecko spędzał czas oglądając złomowiska, rysując korki uliczne, pasjonował się zepsutymi przedmiotami oraz ich przetwarzaniem. Stworzył swój własny formalny słownik. Jako nastolatek zainteresował się z komiksami. Edytując satyryczne fanziny rozwinął swój zmysł narracji i kunszt graficzny. Studiował design przemysłowy. Doceniony za dużą kreatywność i za zdolność integrowania ilustrowania ze sztuką pisania liter/typografii. Jako architekt, Zoer wplata w swoje dzieła poezję, ukazuje swoje spojrzenie na politykę, społeczeństwo czy kulturę. Poświęca dużo uwagi opuszczonym miejscom i ich przyszłości. Przemierza świat, malując i zostawiając w krajobrazie miejsc, które odwiedza, swój ślad w postaci własnego punktu widzenia.

Velvet
Zaczął malować ściany we wczesnych latach 2000, w zachodniej części Francji. Mieszkając w pobliżu zarówno morskich jak i przemysłowych krajobrazów czerpał inspiracje z otoczenia. Od początku postanowił nie ograniczać się do jednej techniki czy środka wyrazu. Przeplatając wrzucanie graffiti na ściany z drobiazgowymi akwarelami na papierze, mógł się wyróżnić dzięki dbałości o kombinacje liter oraz swojemu eklektyzmowi. Jako projektant z uwagą przygląda się człowiekowi, jego otoczeniu i przedmiotom jakie tworzy. Jego dzieła to podróże między abstrakcją a realizmem, zdrowym rozsądkiem a bezsensem. Poprzez swoje prace ukazuje zainteresowanie przedmiotem - jak jest tworzony, używany, przetwarzany, kopiowany. Głównie tworzy malowane narracje bądź podpisuje się w miejscach nasiąkniętych przemysłową historią.

Ostatnio dodane aktualności

13.04.2015

Nowa zajezdnia trolejbusowa w rękach MPK Lublin

Nowoczesna technologia oraz rozwiązania na skalę XXI wieku zostały zastosowane w nowej zajezdni trolejbusowej, jaką...

22.12.2014

smartLublin - mobilny przewodnik po Lublinie

Bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami kulturalnymi. Dowiedz się jakie zabytki i atrakcje możesz zobaczyć w Lublinie....

27.10.2014

Kolejne "przegubowce na szelkach" wyjechały na miasto

Partia trolejbusów przegubowych dostarczonych we wrześniu br. została skierowana do obsługi liniowej. Lublin jest pierwszym i...

01.10.2014

"Przegubowce na szelkach" w komplecie

Wczoraj na Zajezdnię Helenów przyjechała ostatnia partia sześciu trolejbusów przegubowych. Lublin jest jedynym miastem w...